רעות בן קמחי

 – פסיכולוגית רפואית בכירה ומדריכה מוסמכת – 

שמי רעות בן קמחי ואני פסיכולוגית רפואית, מייסדת ומנהלת מכון בנפשך – מכון פסיכולוגי לטיפול בנשים.
בשנת 2006 סיימתי את לימודי התואר השני בפסיכולוגיה רפואית ופניתי להתמחות דווקא בפסיכולוגיה חינוכית.
חשבתי שעבודה במסגרות חינוכיות, עם ילדים והורים תהיה המקום עבורי.
ואכן היה מעניין – פגשתי מורות, גננות, מנהלות וגם ילדים מכל הסוגים. התפתחתי ולמדתי המון. אבל הרגשתי שזה לא בית עבורי.
שנתיים אחרי, התקבלתי להתמחות בפסיכולוגיה רפואית במרכז הרפואי מאיר בכפר סבא, באגף לגינקולוגיה ומיילדות.

מהר מאוד הבנתי שזה הדבר בשבילי. העבודה היומיומית עם נשים המתמודדות עם משברים אקוטיים, עם חיים לצד מוות, עם דילמות משמעותיות בנוגע לעצמן ולעתידן.
התחלתי את התמחותי ביחידה לפריון והפריה חוץ גופית ובמחלקה לגינקולוגיה אונקולוגית. עם הזמן התרחב תפקידי ונכנסתי גם למחלקה להריון בסיכון, למחלקה הגינקולוגית ואפילו למחלקת יולדות לפעמים. פגשתי נשים שמשתוקקות להרות, נשים שהרו אך לא הגיעו למועד הלידה, נשים שילדו טרם הזמן והתינוק לא שרד, נשים שנאלצו להפסיק את הריונן מסיבות שונות, נשים שמתמודדות עם מחלות הגורמות לסבל גופני ונפשי רב וגם נשים העומדות בפני תום חייהן.
מכל אחת למדתי משהו, בכל אחת ראיתי עולם ומלואו. ראיתי את הסבל, את הכאב, את התקווה וחוסר האונים שהיא מייצרת, וראיתי גם את מהותן, את חלומותיהן, את המקום שבחרו לעצמן או שהונחתו לתוכו. הן נגעו בנפשי ואני בנפשן.
עזבתי את הפסיכולוגיה החינוכית והתמקדתי בהתמקצעות בפסיכולוגיה רפואית, בתחום הנשי. צברתי עוד ועוד ניסיון, ידע והבנה עמוקה – הן של החלק הרפואי והן של החלק הנפשי של כל מצב או מחלה.
במקביל לעבודתי במסגרת הציבורית, פתחתי קליניקה פרטית לטיפול פסיכולוגי. גם שם המשכתי את התמקדותי באותם התחומים ואף הרחבתי את היריעה להתבוננות באימהות – אימהות ראשונית, אימהות לתאומים, אימהות טראומטית, אימהות לא רצויה וכדומה.
בדרך למדתי גישות וטכניקות טיפוליות שונות, ביניהן שיטות לטיפול ממוקד בטראומה (EMDR) לימודי המשך בבית הספר לפסיכותרפיה דינאמית ממוקדת, הרחבתי את הבנתי בעקרונות הגישה ההתייחסותית בה אני מאמינה, ועוד.
בשנת 2016 התמניתי לתפקיד יו"ר קבוצת 'ייעוץ נפשי בפוריות', שהנה קבוצה המאגדת בתוכה את כלל הפסיכיאטרים, הפסיכולוגים והעובדים הסוציאליים העוסקים בתחום הפריון בארץ. הקבוצה מהווה חלק מאיל"ה, האגודה הישראלית לחקר הפוריות, אליה שייכים כל רופאי הפריון והאמבריולוגים (אנשי המעבדה המייצרים את העוברים).
לאחרונה סיימתי את הכשרתי כמדריכה בפסיכולוגיה רפואית, מה שמאפשר לי להדריך פסיכולוגים רפואיים בתחילת דרכם.
כיום אני מטפלת, מדריכה ומרצה במסגרות שונות על התחומים הנ"ל, שהינם קרובים לליבי עד שהפכו לחלק ממני.

רק הזמן חובש את הפצעים

האלה שבחוץ

ואת ההם שלא רואים

(דני רובס)

ימים ארוכים

וכאב שלא נגמר

מביטה אל העתיד

אל הווה, אל העבר

(נופר גנור)

יש ודאי במקום נסתר

תשובה לכל דבר, אז למה

דווקא לי

נגמר הכל לפני שהתחיל

(דני רובס)

ארבעה עשר ימים

הם נצח

שנמשך שבועיים

(שלום חנוך)

Copyrighted Image

נגישות